• Ako zvládnuť nástup do školy

        • Milí rodičia,

          určite si uvedomujete, že s nástupom dieťaťa do školy prichádza do života vašej rodiny niekoľko zmien. Doteraz ste si po príchode domov mohli oddýchnuť a vyplniť voľný čas podľa vášho priania. S nástupom vášho synčeka alebo dcérky do školy si však musíte vymedziť časť dňa a pozornosti aj na realizáciu domácich úloh. Aby ste to zvládli s úsmevom a čo najľahšie, tak vám prinášame zopár rád a tipov ako na to.

           

          1. Vaše dieťa bude vždy v prvom rade vaším dieťaťom až v druhom rade žiakom/školákom.
            Trpezlivosť pri písaní úloh je prvoradá, nestrácajte ju, aby ste si nepokazili vzťah s vaším dieťaťom. Pekný vzťah s vlastným dieťaťom pretrvá celý život, úlohy sú iba dočasná záležitosť.
          2. Dajte vášmu dieťaťu po príchode zo školy domov čas a priestor na hranie a odreagovanie.
            Možno vás to prekvapí, ale škola môže deti v prvých týždňoch vyčerpávať, preto vaše deti potrebujú bezpečné miesto, kde si odpočinú a načerpajú silu do ďalšej práce.
          3. Prvák musí mať pravidelný režim.
            Snažte sa pripravovať na vyučovanie pravidelne v tom istom čase. Systém si vytvorte podľa podmienok vašej rodiny a charakteru voľnočasových aktivít, ktoré dieťa okrem školy má.
          4. Zabezpečte dieťaťu pri učení pokoj.
            Vypnite televízor, počítač, spolu odložte mobilné telefóny, ktoré budú v tichom režime. Prvácke úlohy by vám nemali zabrať v prvom polroku viac ako 30 minút, tak tú chvíľku bez techniky vydržíte, no nie? Medzi jednotlivými úlohami môžete robiť krátke pauzy.
          5. S úsmevom ide všetko ľahšie.
            Prvák sa učí sústrediť sa. Prvák sa učí učiť sa. Prvák sa učí mať pomôcky v poriadku a niesť zodpovednosť, ak si niečo zabudne alebo stratí. Prvák sa učí dávať si na svoje osobné veci pozor. Je toho na neho veľa, ale s vašou pomocou a dobrou náladou zvládne všetky neľahké situácie.
          6. Motivujte, chváľte, povzbudzujte.
            Všímajte si a chváľte všetko pozitívne, čo sa mu podarí, čo zvládne, čo nezabudne, keď sa snaží a neodvráva, keď dodrží, čo sľúbilo. Neprehliadajte okamihy, keď dieťa robí niečo správne. Poukazujete tak na jeho silné stránky.
          7. Buďte nablízku, ale nerobte úlohy za neho.
            Domáca úloha je zodpovednosť vášho dieťaťa, nie vaša. Nerobte úlohy za dieťa! Ubezpečte sa, že vaše dieťa vie čo má robiť, že úlohu pochopilo a dajte mu priestor, aby pracovalo samo.
          8. Zaujímajte sa o výsledky v škole, spolupracujte s učiteľmi.
            Pýtajte sa dieťaťa, čo sa v škole dialo, čo sa učili, na čom sa zasmiali, čo ho zaujalo, nazabúdajte aj na vzťahy v triede. Každé popoludnie (nie večer) sa opýtajte, čo má za domácu úlohu. Pýtajte sa učiteľa ako sa mu darí, či všetko beží hladko, či je na niečom potrebné viac popracovať.
          9. Buďte dieťaťu príkladom.
            Ukážte svojmu dieťaťu, že úlohy a sľuby, ktoré dávate, sa musia plniť. Aj vaše pracovné úlohy a termíny musíte v práci dodržať, ak by ste to nerobili, tak by to prinieslo veľa problémov. Deti ľahšie pochopia a prijmú fakt, prečo sú úlohy dôležité a poteší ich poznanie, že nie je doma jediné, ktoré musí s povinnosťami zabojovať a pracovať na ich splnení.
          10. Pri dlhodobých problémoch požiadajte o odbornú pomoc.
            Neváhajte kontaktovať triednu učiteľku. Sme tu pre Vás a radi Vám pomôžeme. Nie ste v tom sami a spolu to zvládneme!